GKI tehergépkocsi vezetőknek
Ahhoz, hogy valaki „Gépjárművezető Képesítő Igazolványt” szerezhessen, tanfolyamot kell végeznie és hatósági vizsgát kell tennie.
Az előírások szerint azoknak a gépkocsivezetőknek, akik közúti szállítás keretében szolgáltatóként „C" kategóriájú vagy „C1" alkategóriájú („E" kombinált kategóriát is ideértve) vezetői engedéllyel vezethető járműveket vezetnek, meg kell szerezniük a szakmai alapképesítést (a gépjárművezetői képesítést), majd ezt öt évenként továbbképzésen kell részt venniük és vizsgával kell megujjítaniuk.
A tanfolyam két részből áll.
1. Elméleti tanfolyam rész és
2. gyakorlati rész.
A tanfolyam hatósági vizsgával zárul, mely írásbeli teszt szóbeli elméleti és gyakorlati részből áll.
Felvétel a tanfolyamra:
Tanfolyamok meghirdetett időpontokban és helyszínen indulnak, de a jelentkezéseket folyamatosan is fogadjuk. Jelentkezni az autósiskolában lehet, az autósiskola ügyfélszolgálati idejében. Előzetes egyeztetés és megfelelő létszám esetén kihelyezett tanfolyamot is indítunk.
Tanfolyamra való jelentkezés feltétele:
- Magyar állampolgárság, vagy EU állampolgár esetén bejelentett lakcím (lakcímkártya), más külföldi állampolgár esetén 180 nap, vagy azt meghaladó tartózkodási engedély.
- Érvényes „C” kategóriájú vagy „C1” alkategóriájú vezetői engedély.
- a korábban szerzett GKI kártya.
- (Külföldi jogosítványosoknak 102. csoportos orvosi alkalmassági igazolás.)
A felsorolt anyagokat az iskola ügyfélszolgálatán kell leadni a tanfolyam kezdetéig. Jelentkezési lapot az iskola ügyfélszolgálatán kérhet. A „Jelentkezési lapot” és a rajta lévő nyilatkozatot nyomtatott betűkkel kell kitölteni!
Személyi igazolványt, a lakcímkártyát, a vezetői engedélyt és a korábban szerzett GKI kártyát legkésőbb a tanfolyamkezdés előtt egy héttel be kell mutatni.
Az elméleti tanfolyam:
Az elméleti tanfolyamot az Iskola saját tantermében vagy a külön meghirdetett helyszíneken tartjuk. A foglalkozások időpontját a tanfolyam kezdéskor megadott órarend szerint tartjuk. Az elméleti oktatás során egy tanítási óra időtartama 45 perc/óra. Két tanítási óra után legalább 10 perc szünetet kell tartani.
Autósiskolánknál a tanfolyamok elméleti részét elvégezheti interneten vagy tanteremben. Kérjük, olvasgasson tovább weboldalunkon, ahol a különböző képzési részletek találhatók.
Itt megnézheti az internetes tanfolam bemutatóját. edukresz.hu/
Az elméleti tanfolyam célja hogy felkészítse Önt az elméleti vizsgára, és kellő ismeretet nyújtson az önálló gépjárművezetői képesítő vizsgához.
Az előírt tantárgyak:
- Előírások alkalmazása 10 óra
- A biztonsági szabályokon alapuló ésszerű vezetés 10 óra
- Egészségügyi, közúti közlekedési és
- környezeti biztonság, szerviz, logisztika 10 óra
- Esettanulmány
Egyes tantárgyak hallgatása alól felmentés nem adható, a hiányzásokat be kell pótolni, amire iskolánk külön foglalkozás keretében biztosít lehetőséget.
Elméleti tanfolyam díja: 40 000,- Ft
Elméleti vizsgára bocsátható, aki:
- a tanfolyamot elvégezte, az esetleges hiányzásait külön foglalkozáson pótolta,
- az első vizsga időpontjától számított egy év még nem telt el,
- megfelel a külön jogszabályban meghatározott egészségügyi, valamint - írásbeli nyilatkozata alapján - a külön jogszabályban meghatározott közlekedésbiztonsági feltételeknek, és
- leadta az orvosi alkalmassági igazolását valamint
- kettő darab igazolványképet
Vizsgára az Önnel előre egyeztetett helyszínre az iskola jelenti be és közli Önnel annak időpontját!
Az elméleti vizsga teszt kérdéseire a helyszínen kapott feladatlapon kell válaszolnia. Egy tantárgy feladatlapja 40 kérdést tartalmaz, ebből legalább 30-at kell helyesen megválaszolni. Három ilyen tesztlapot kell megoldani, ezt követi az esettanulmány kidolgozása, a szimulátoros és a gyakorlati vezetési vizsga.
A vizsga után közvetlenül megtörténik a kiértékelés.
Alap vizsga és az okmány kiállítás dija: 45 800,- Ft.
A pótvizsgák díja tantárgyanként: 15 000,- Ft + gépkocsihasználat (ha szükséges)
A sikertelen vizsgát követően, a pótvizsgára jelentkezés esetén a vizsgadíjat készpénzben kell befizetni.
Az első vizsgától számított egy éven belül kell befejezni a vizsgákat. Egy év elteltével csak újabb tanfolyam elvégzésével folytatható a képesítés megszerzése.
Járművezetés a közúti forgalomban : 10 óra |
Járművezetéshez kapcsolódó gépkocsivezetői gyakorlati ismeretek: 2 óra |
Járművezetés vészhelyzetek létrehozására alkalmas tanpályán vagy korszerű szimulátor berendezésen: 2 - 5 óra |
Gépjármű vezetési gyakorlat:
A vezetés gyakorlása a tanfolyam ideje alatt külön időbeosztás szerint történik.
Gyakorlásra bármely munkanap (szükség esetén szombat is) választható az oktatóval történt egyeztetés után.
A gyakorlás helye egyéni egyeztetés alapján történik.
vezetés korszerű szimulátor berendezésen: 2- 5 óra
15 000,- 20 000,- Ft
10 óra a kötelező gyakorlás plusz vizsga: 55 000,- Ft
A gyakorlati alapórák és pótórák óradíja: 5 000,- Ft
A vizsgára az iskola jelenti be.
A gyakorlati vizsga díjának befizetési határideje a vizsgajelentést megelőző nap, melyet az iskolában tehet meg.
A vizsga kezdetén nyilatkoznia kell, hogy a jármű biztonságos kezelésére alkalmas állapotban van, amit aláírásával hitelesít. A vizsga időtartama kb. 50 perc. Az idevonatkozó követelményszintet részletesen a 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelete tartalmazza.
A tanfolyam tejes díja vizsgadíjjal együtt:
ALAP képesítés megszerzéséhez: 130 000,- Ft
TOVÁBBKÉPZŐS képesítés megszerzéséhez: 80 000,- Ft
A tan és vizsgadíj tartalmazza a GKI-s kártya költségét is.
A vizsgán a tanulónak minden időpillanatban rendelkeznie kell a tantervben foglalt ismeretekkel, jártassággal és magatartással, hogy képes legyen:
- a veszélyhelyzeteket felismerni és felmérni azok veszélyességének mértékét,
- megfelelő mértékben az irányítása alatt tartani a gépet úgy, hogy ne okozzon veszélyes helyzeteket, illetve ilyen helyzetben megfelelően tudjon reagálni,
- a gép kezelésének szabályait betartani, különösen azokat, amelyek célja a balesetek megelőzése és a munkavégzés folyamatosságának fenntartása,
- a gépben minden jelentősebb műszaki meghibásodást észlelni, különösen azokat, amelyek biztonsági veszélyforrást jelentenek, és azokat megfelelő módon meg tudja javíttatni,
- számításba venni a gépkezelői magatartást befolyásoló minden tényezőt (pl. alkoholt, fáradtságot, gyenge látást stb.) annak érdekében, hogy megőrizze a biztonságos munkavégzéshez szükséges készségek teljes szintjét,
- a többiek iránti tiszteletadással elősegíteni valamennyi munkatárs, különösen a leggyengébbek és a legvédtelenebbek biztonságát.
Sikeres vizsga esetén a Közlekedési Hatóság elkészíti és az autósiskolának kiadja a GKI kártyákat, melyet az iskolában vehet át ha személyazonosságát igazolja.
Sikertelen gyakorlati vizsga esetén az első elméleti vizsgától számított egy éven belül kell sikeres ismétlővizsgát tenni.
Tandíjak befizetésének ütemezése, részletfizetés:
A tandíj első részét, mely tartalmazza az elméleti tanfolyam díját, az elméleti vizsgadíjat legkésőbb a tanfolyamra jelentkezéskor kell befizetni. (Ennek összege: 70 000,- Ft)
Az iskolánk az előzőekben közölt módon, a Közlekedési Hatóságot illető vizsgadíjakat az Ön megbízottjaként beszedi, és a Vizsgabizottságon befizeti.
A meghirdetett tandíj az esetleges üzemeltetési költségek változásának mértéke szerint módosulhat.
Abban az esetben, ha a képzés befejezése előtt egy másik iskolához kéri tanulóáthelyezési igazolását – azt iskolánk ügyfélszolgálatánál kérheti. A kiadott igazolás bemutatásával Magyarország bármely arra jogosult képző-szervénél folytathatja tanfolyamát, az igazolt óraszámainak figyelembevételével.
A képzés felügyeletét ellátó szervezet:
Nemzeti Közlekedési Hatóság
Képzési és Vizsgáztatási Főosztály
1082 Budapest, Vajdahunyad utca 45.
Telefon: 1/ 814-1818
Fontos tudnivalók!
Felmentések: A magyar nyelvet nem beszélő tanulót a képzés elméleti tantárgyainak foglalkozásain való részvétel alól - kérésére - az iskolavezető mentesíti. A mentesített tanulók felkészítésében, a képző szerv a tanulóval kötött külön megállapodás szerint működik közre.
Szóban - indokolt esetben tolmács közreműködésével - vizsgázhat az, aki hiányos magyar nyelvi ismeretei miatt a magyar nyelvet nem érti, és erre a Közlekedési Hatóságtól kérelemre engedélyt kapott.
Vizsgák felfüggesztése, vagy érvénytelenítése:
Nem tartható meg a vizsga, ha a vizsgáztatás feltételei nem biztosítottak és emiatt a vizsgázó teljesítménye objektív módon nem értékelhető.
A vizsgát a vizsgabiztos felfüggeszti, ha a vizsgázó:
- személyazonossága vagy személyi adatai tekintetében a vizsgabiztost megtévesztette vagy azt megkísérelte;
- a forgalmi vizsgán vezetésre képtelen állapotban van, képességeire hátrányosan ható szer befolyása alatt áll, vagy szervezetében szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van;
- a vizsgabiztost döntésének meghozatalában előny adásával vagy ígéretével, illetőleg fenyegetéssel befolyásolni törekedett.
A felügyelet az érintett vizsgázót a előbb felsoroltak esetekben a vizsgától legfeljebb hat hónapi időtartamra eltilthatja.
A vizsgabiztos a vizsgát felfüggesztheti és a vizsgázót a felügyelet, a vizsgától legfeljebb három hónapi időtartamra eltilthatja, ha a vizsgázó a vizsga rendjét megzavarta.
A vizsgabiztos a vizsgát abban az esetben is felfüggesztheti, ha a szakoktató a vizsga rendjét megzavarta, vagy a vizsga eredményének befolyásolására törekedett.
A felügyelőség érvényteleníti azt a vizsgát, amelyet a vizsgázó a közlekedési hatóság félrevezetésével, hamis adatok közlésével, illetve jogszabályban meghatározott feltételek hiányában vagy a vizsgáztatás szabályainak megsértésével tett le. Amennyiben a vizsgaigazolást a felügyelet már kiadta, a vizsga érvénytelenítéséről szóló jogerős határozatot az ügyfél lakóhelye szerint illetékes okmányirodának is meg kell küldeni.
Érvényes 2017. január 01.-től
Kiss J. István
Iskolavezető