NKH "Gépkezelő jogosítvány"
A Gépkezelői jogosítvány megszerzését a 40/2009 (VIII.31.) KHEM rendelet szabályozza.
Fenti rendelet a közúti közlekedési ágazatban használt önjáró emelő- és rakodógépek kezelőinek képzéséről és vizsgáztatásáról szól.
E rendelet hatálya kiterjed:
A közúti áruszállítást végző jármű megrakásához, vagy ennek előkészítéséhez alkalmazott, minden olyan önjáró emelő- és rakodógépre (járműre), továbbá járműre szerelt gépi berendezésre, melyet anyagmozgatásra, rakodásra, emelésre használnak"
2.§(1) Emelő és rakodógépet az kezelhet, aki az adott gépcsoportra, hatályos gépkezelői képesítéssel rendelkezik.
A gépkezelői jogosítvány megszerzése nem mentesít, az Emelőgép Biztonsági Szabályzat kiadásáról szóló miniszteri rendeletben meghatározott, államilag elismert szakképesítések (OKJ) megszerzésének kötelezettsége alól.
(2.) Ha az emelő- és rakodógép a közúti közlekedés szabályairól szóló együttes miniszteri rendelet alapján, közúti járműnek minősül és a munkavégzés vagy munkahely változtatás során közutat vagy közforgalom elől elzárt magánutat vesz igénybe és a gép kezelője járművezetési feladatokat is ellát, a gépkezelőnek a közúti jármű vezetésére jogosító, a közúti közlekedés szabályairól szóló együttes miniszteri rendeletben meghatározott vezetői engedéllyel is rendelkezni kell."
Az OKJ-s Targoncavezető szakképesítés megszerzése után a gépkezelői vizsgán a hallgatók mentesülnek az elméleti vizsgatárgyak alól, már csak gyakorlati vizsgát kell tenni a választott gépcsoport(ok)ból és birtokba vehető a gépkezelői jogosítvány is, melyet a Nemzeti Közlekedési Hatóság állít ki.
A Gépkezelői jogosítvány megszerzésének feltételeiről irodánkban kaphat bővebb felvilágosítást!
Tanfolyamainkra interneten is jelentkezhet. Internetes jelentkezés esetés az alábbi nyomtatványokat kell kinyomtatnia és kitöltve aláírva beszkennelni és elküldeni nekünk.
A nyomtatványokhoz csatolnia kell:
- a személyi igazolványának,
- lakcím kártyájának,
- a nyolcadik osztály elvégzéséről szóló bizonyítványának,
- a korábban szerzett OKJ bizonyítványának és a
- meglévő Gépkezelő jogosítványának minden oldalát tartalmazó fénymásolatát!
A jelentkezés elküldése után ne felejtse átutalni számlánkra a tandíj első részét, mert ennek megérkezésétől lesz érvényes jelentkezése.
Ahhoz, hogy valaki „Önjáró emelő- és rakodógépek kezeléséhez GÉPKEZELŐI JOGOSÍTVÁNYT” szerezhessen, megfelelő gépcsoportra szóló szakképesítéssel (OKJ bizonyítvánnyal) kell, hogy rendelkezzen.
Csak meglévő, érvényes szakképesítés birtokában tehet gépkezelő hatósági vizsgát
A tanfolyam két részből áll.
1. Elméleti tanfolyam rész és
2. Gépkezelési gyakorlat.
A tanfolyam hatósági vizsgával zárul, mely gépkezelési gyakorlatból áll.
Felvétel a tanfolyamra:
Tanfolyamok meghirdetett időpontokban és helyszínen indulnak, de a jelentkezéseket folyamatosan is fogadjuk. Jelentkezni az autósiskolában lehet, az autósiskola ügyfélszolgálati idejében. Előzetes egyeztetés és megfelelő létszám, és megfelelő helyszín esetén kihelyezett tanfolyamot és vizsgát szervezünk.
Tanfolyamra való jelentkezés feltétele:
- Magyar állampolgárság, vagy EU állampolgár esetén bejelentett lakcím (lakcímkártya), más külföldi állampolgár esetén 180 nap, vagy azt meghaladó tartózkodási engedély.
- betöltött 18 éves életkor
- az alapfokú iskolai végzettség meglétéről a jelentkezési lapon nyilatkozik,
- kitöltött jelentkezési lap.
- OKJ-s bizonyítvány.
- leadta az orvosi alkalmassági igazolását valamint
- kettő darab egyforma, színes igazolványképet
- A tanfolyam és vizsgadíj első részét megfizette.
A felsorolt anyagokat az iskola ügyfélszolgálatán kell leadni a tanfolyam kezdetéig. Jelentkezési lapot az iskola ügyfélszolgálatán kérhet, vagy letöltheti az internetről. A „Jelentkezési lapot” és a rajta lévő nyilatkozatot nyomtatott betűkkel kell kitölteni!
Személyi igazolványt, lakcímkártyát, az OKJ bizonyítványt és az iskolai bizonyítványt fénymásolatban a jelentkezési laphoz csatolni kell és a tanfolyami megbeszélés napján eredetiben be kell mutatni.
Az elméleti tanfolyam:
Az elméleti tanfolyamot a tanfolyam indulásakor az Iskola saját tantermében vagy a külön meghirdetett helyszíneken tartjuk.
Az elméleti tanfolyam célja hogy felkészítse Önt a gépkezelés során előforduló balesetveszélyes helyzetek elhárítására és felfrissítse az elsősegély-nyújtási ismereteket, és megalapozó ismeretet nyújtson az önálló gépkezelési gyakorlathoz.
Az orvosi alkalmassági vizsgálat díja 5 000,- Ft melyet az orvosnál kell fizetni.
Az előírt tantárgyak:
Szakirányú munkavédelmi és elsősegély - nyújtási ismeretek. 1 óra
A tantárgy hallgatása alól felmentés nem adható, a hiányzást be kell pótolni, amire iskolánk külön foglalkozás keretében biztosít lehetőséget.
Vizsgára az Önnel előre egyeztetett helyszínre az iskola jelenti be és közli Önnel annak időpontját!
Gépkezelési gyakorlat:
A gépkezelés gyakorlása a tanfolyam ideje alatt külön időbeosztás szerint történik.
Gyakorlatra bármely munkanap (szükség esetén szombat is) választható az oktatóval történt egyeztetés után.
A gyakorlás helye egyéni egyeztetés alapján történik.
A gyakorlati pótórákat egyéni egyeztetés alapján és külön óradíjon tudjuk biztosítani.
A kötelező gyakorlás: 3 óra
A gépkezelési gyakorlati vizsga díját a tandíj tartalmazza !
Vizsgát az tehet, aki: A tanfolyam és vizsgadíj második részét is befizette.
A vizsga kezdetén nyilatkoznia kell, hogy a gép biztonságos kezelésére alkalmas állapotban van, amit aláírásával hitelesít. A vizsga időtartama kb. 15 perc. Az idevonatkozó követelményszintet részletesen a 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelete tartalmazza.
A vizsgán a tanulónak minden időpillanatban rendelkeznie kell a tantervben foglalt ismeretekkel, jártassággal és magatartással, hogy képes legyen:
- a veszélyhelyzeteket felismerni és felmérni azok veszélyességének mértékét,
- megfelelő mértékben az irányítása alatt tartani a gépet úgy, hogy ne okozzon veszélyes helyzeteket, illetve ilyen helyzetben megfelelően tudjon reagálni,
- a gép kezelésének szabályait betartani, különösen azokat, amelyek célja a balesetek megelőzése és a munkavégzés folyamatosságának fenntartása,
- a gépben minden jelentősebb műszaki meghibásodást észlelni, különösen azokat, amelyek biztonsági veszélyforrást jelentenek, és azokat megfelelő módon meg tudja javíttatni,
- számításba venni a gépkezelői magatartást befolyásoló minden tényezőt (pl. alkoholt, fáradtságot, gyenge látást stb.) annak érdekében, hogy megőrizze a biztonságos munkavégzéshez szükséges készségek teljes szintjét,
- a többiek iránti tiszteletadással elősegíteni valamennyi munkatárs, különösen a leggyengébbek és a legvédtelenebbek biztonságát.
Sikeres vizsga esetén a Közlekedési Hatóság elkészíti és az autósiskolának kiadja a Gépkezelő jogosítványokat, melyet az iskolában vehet át, ha személyazonosságát igazolja.
Sikertelen vizsga esetén az első vizsgától számított egy éven belül kell sikeres vizsgát tennie.
Tandíjak befizetésének ütemezése, részletfizetés:
A tandíj első részét, mely tartalmazza a tanfolyam, és a vizsgadíj, egy részét legkésőbb a tanfolyamra jelentkezéskor kell befizetni.
( A tandíj első részösszege) egy gép esetén: 30 000,- Ft
két gép esetén: 40 000,- Ft
három gép esetén: 50 000,- Ft)
A tandíj második részlete a vizsga előtt esedékes.
Ennek összege mindenki számára: 20 000,- Ft
Aki a teljes tan és vizsgadíjat nem fizeti meg NEM VIZSGÁZHAT !
Az iskolánk az előzőekben közölt módon, a Közlekedési Hatóságot illető vizsgadíjakat az Ön megbízottjaként beszedi, és a Vizsgabizottságon befizeti.
A meghirdetett tandíj az esetleges gépüzemeltetési vagy bérleti költségek változásának mértéke szerint módosulhat.
Abban az esetben, ha a képzés befejezése előtt egy másik iskolához kéri áthelyezési igazolását – azt iskolánk ügyfélszolgálatánál kérheti. A kiadott igazolás bemutatásával Magyarország bármely arra jogosult képző-szervénél folytathatja tanfolyamát, az igazolt óraszámainak figyelembevételével.
A képzés felügyeletét ellátó szervezet:
Közekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont
1082 Budapest, Vajdahunyad utca 45.
Telefon: 1/ 814-1818
Fontos tudnivalók!
Felmentések: A magyar nyelvet nem beszélő jelentkezőt a képzés elméleti tantárgyainak foglalkozásain való részvétel alól - kérésére - az iskolavezető mentesíti. A mentesített tanulók felkészítésében, a képző szerv a tanulóval kötött külön megállapodás szerint működik közre.
Szóban - indokolt esetben tolmács közreműködésével - vizsgázhat az, aki hiányos magyar nyelvi ismeretei miatt a magyar nyelvet nem érti, illetve az egészségi állapotából következően írásra képtelen, és erre a Felügyelőségtől kérelemre engedélyt kapott.
Vizsgák felfüggesztése, vagy érvénytelenítése:
Nem tartható meg a vizsga, ha a vizsgáztatás feltételei nem biztosítottak és emiatt a vizsgázó teljesítménye objektív módon nem értékelhető.
A vizsgát a vizsgabiztos felfüggeszti, ha a vizsgázó:
- személyazonossága vagy személyi adatai tekintetében a vizsgabiztost megtévesztette vagy azt megkísérelte;
- a forgalmi vizsgán vezetésre képtelen állapotban van, képességeire hátrányosan ható szer befolyása alatt áll, vagy szervezetében szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van;
- a vizsgabiztost döntésének meghozatalában előny adásával vagy ígéretével, illetőleg fenyegetéssel befolyásolni törekedett.
A felügyelet az érintett vizsgázót a előbb felsoroltak esetekben a vizsgától legfeljebb hat hónapi időtartamra eltilthatja.
A vizsgabiztos a vizsgát felfüggesztheti és a vizsgázót a felügyelet, a vizsgától legfeljebb három hónapi időtartamra eltilthatja, ha a vizsgázó a vizsga rendjét megzavarta.
A vizsgabiztos a vizsgát abban az esetben is felfüggesztheti, ha a szakoktató a vizsga rendjét megzavarta, vagy a vizsga eredményének befolyásolására törekedett.
A felügyelőség érvényteleníti azt a vizsgát, amelyet a vizsgázó a közlekedési hatóság félrevezetésével, hamis adatok közlésével, illetve jogszabályban meghatározott feltételek hiányában vagy a vizsgáztatás szabályainak megsértésével tett le. Amennyiben a vizsgaigazolást a felügyelet már kiadta, a vizsga érvénytelenítéséről szóló jogerős határozatot az ügyfél lakóhelye szerint illetékes okmányirodának is meg kell küldeni.
Érvényes 2016. szeptember 30.-től
Kiss J. István
Iskolavezető
A RÉGI TÍPUSÚ Építőgépkezelő jogosítvánnyal rendelkező érdeklődőknek fontos tudni:
A korábban megszerzett Építőgépkezelő jogosítványba (nem tévesztendő össze az új Gépkezelői jogosítvánnyal) a targoncák típusait az akkor érvényben volt besorolási táblázat alapján jegyezték be (Pl.: elektromos targonca, dízel targonca, gázüzemű targonca, szállító és magas-emelő targonca, gyalogkíséretű, stb...).
Az új rendelet szerint a régi Építőgépkezelő jogosítvány típusvizsgával már nem bővíthető.
A régi Építőgépkezelő jogosítvány a bejegyzett géptípusok kezeléséhez 2016. június 30-ig használható,
de csak akkor, ha az államilag elismert OKJ-s Bizonyítvánnyal is párosult!
FÖLDMUNKAGÉP KEZELŐI SZAKTANFOLYAMOK |
|||||
1. |
1111 |
Traktoralapú univerzális földmunkagép |
|
||
2. |
1212 |
Gumikerekes kotró |
|
||
3. |
1222 |
Lánctalpas kotró |
|
||
4. |
1223 |
Teleszkópos kotró |
|
||
5. |
1311 |
Vedersoros árokásó |
|
||
6. |
1412 |
Földtoló |
|
||
7. |
1522 |
Földgyalu |
|
||
8. |
1612 |
Földnyeső |
|
||
ANYAGMOZGATÓ- ÉS SPECIÁLIS SZÁLLÍTÓGÉP KEZELŐI SZAKTANFOLYAMOK |
|||||
9. |
3312 |
Gyalogkíséretű targonca |
|
||
10. |
3313 |
Vezetőállásos targonca |
|
||
11. |
3324 |
Vezetőüléses targonca |
|
||
12. |
3624 |
Betonszállító mixer |
|
||
13. |
3626 |
Betonszállító mixer betonszivattyúval |
|
||
14. |
3627 |
Kényszertömörítésű szilárd hulladék gyűjtő és szállító gép |
|
||
15. |
3628 |
Szennyvízszállító és szippantó jármű |
|
||
EMELŐ- ÉS RAKODÓGÉP KEZELŐI SZAKTANFOLYAMOK |
|||||
16 |
4213 |
Gépjármű emelő-hátfal |
|
||
17. |
4221 |
Mobil szerelő állvány |
|
||
18. |
4223 |
Mobil szerelő kosár |
|
||
19. |
4224 |
Hidraulikus szerelőkosaras gépjármű |
|
||
20. |
4374 |
Konténer emelő |
|
||
21. |
4411 |
Autódaru |
|
||
22. |
4431 |
Lánctalpas daru |
|
||
23. |
4451 |
Járműre szerelt daru |
|
||
24. |
4511 |
Hidraulikus rakodó (homlokrakodó, forgórakodó, teleszkópos rakodó) |
|
||
25. |
4572 |
Kompaktor |
|
||
26. |
4593 |
Vagonkirakó |
|
||
KÖZMŰÉPÍTÉSI ÉS ÜZEMELTETÉSI, MÉLYÉPÍTÉSI, ÚT-, ALAGÚT-,HÍDÉPÍTÉSI GÉP, FENNTARTÓ ÉS KÁRELHÁRÍTÓ GÉP KEZELŐI SZAKTANFOLYAMOK |
|||||
27. |
5316 |
Talajstabilizátor |
|
||
28. |
5323 |
Betonbedolgozó finischer |
|
||
29. |
5341 |
Aszfaltbedolgozó finischer |
|
||
30. |
5344 |
Aszfaltburkolat maró |
|
||
31. |
5599 |
Alagútépítő gép |
|
||
32. |
5631 |
Útfenntartó-, és karbantartó gép |
|
||
33. |
5632 |
Földműfenntartó gép |
|
2015 év végén megjelent a 74/2015. (XII. 29.) NFM rendelet a közúti közlekedési ágazatban használt önjáró emelő – és rakodógépek kezelőinek képzéséről és vizsgáztatásáról szóló 40/2009. (VIII. 31.) KHEM rendelet és a nemzeti fejlesztési miniszter ágazatába tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről, valamint egyes, szakmai- és vizsgakövetelmények kiadásáról szóló miniszteri rendeletek hatályon kívül helyezéséről szóló 12/2013. (III. 29.) NFM rendelet módosításáról.
A módosítás lényeges elemei a 40/2009 (VIII. 31.) KHEM rendelet alapján:
- „1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed
- a) a közúti áruszállításhoz kapcsolódó árumozgatásra alkalmas gépre, továbbá a járműre szerelt, önjáró vagy vontatott, valamint a közutak építéséhez, fenntartásához használt emelő-, rakodó- és útépítő gépre (a továbbiakban együtt: emelő- és rakodógép),
- b) a gépet működtető, irányító személyre (a továbbiakban: gépkezelő),”
- „8. § (4) Az építőgépkezelő munkakörök képesítéshez kötéséről és az építőgépkezelők képzéséről szóló 6/1980. (I. 25.) ÉVM–KPM együttes rendelet alapján kiadott építőgépkezelői jogosítvány a bejegyzett géptípus kezelésére jogosít. Az e rendelet 2. mellékletében meghatározott gépcsoportokba tartozó gép kezelésére jogosító építőgépkezelői jogosítvány az emelő- és rakodógép kezelésére 2016 június 30-ig jogosít.”
A rendelet megváltoztatta az OKJ-s szakképesítéssel rendelkező gépkezelők szaktanfolyami képzését is.
A szaktanfolyami feltételeket is szabályozza a módosított 40/2009 (VIII. 31.) KHEM rendelet:
- „4. §(2) Szaktanfolyamra az jelentkezhet, aki
- a) a közúti közlekedésről szóló törvényben meghatározott életkori és egészségügyi feltételeknek megfelel, és
- b) az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott – a megszerezni kívánt gépcsoporthoz tartozó – könnyű- vagy nehézgépkezelői szakképesítéssel rendelkezik, vagy építő- és anyagmozgató gépkezelő szakképesítő vizsgát tett, kivéve, ha már rendelkezik hatályos gépkezelői képesítéssel.
(4) A szaktanfolyamon való részvétel kötelező. A szaktanfolyam keretében gépcsoportonként és tanulónként legalább 3 tanóra gyakorlati oktatást, valamint tanfolyamonként 1 óra munkavédelmi és elsősegély oktatást kell tartani, egy tanóra időtartama 45 perc.”
Intézményünk a Nemzeti Közlekedési Hatóság megbízottjaként vizsgaszervezési jogosultsággal rendelkezik a Közúti közlekedésről szóló 1988.évi I. törvény 18.§ (8) bekezdése alapján.
A gépkezelői képzések és vizsgák rendszerét az elmúlt években számos jogszabály alakította.
A 40/2009 (VIII.31.) KHEM rendelet megszűntette a több száz féle géptípus besorolást, helyette gépcsoportok lettek meghatározva. Egy adott gépcsoportra megszerzett gépkezelői jogosítvány a gépcsoporton belül megtalálható összes gép kezelését engedélyezi.
A különbözeti vizsgát most hatósági vizsgának nevezik. A Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) állítja ki a gépkezelői jogosítványt.
Az új jogszabályi környezetnek megfelelően, a Kangar ’907 Kft. rendelkezik gépkezelők oktatásához és vizsgáztatásához szükséges tanúsítványokkal, engedélyekkel.
A Kangar ’907 Kft. vállalja a képzések, vizsgák teljeskörű lebonyolítását a már jól megszokott minőségben!
A közúti közlekedési ágazatban használt önjáró emelő- és rakodógépek kezelői képzésekre való jelentkezés feltételei:
- betöltött 18. életév
- egészségügyi alkalmasság
- az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott – a megszerezni kívánt gépcsoporthoz tartozó – könnyű- vagy nehézgépkezelői szakképesítés vagy építő- és anyagmozgató gépkezelő szakképesítő vizsga (elágazás, rész-szakképesítés)
(A gépkezelői vizsga - OKJ-s bizonyítvány birtokában - csak gyakorlati vizsgát jelent. A gépkezelő jelöltek az elméleti vizsgarészből felmentést kapnak.)
A vizsgára való jelentkezéshez a következő dokumentumok szükségesek:
- egészségügyi alkalmassági vélemény,
- 2 db 4*4 cm-es fehér hátterű, szines igazolványkép,
- OKJ-s bizonyítvány másolata,
- személyi igazolvány és lakcímkártya fénymásolata,
- gépkezelő jelölt által aláírt adatlap és meghatalmazás, melyben meghatalmazza a Képzőt, hogy a jogosítvány ügyében eljárjon.
- Egy vizsga során maximum 3 gépcsoportból lehet vizsgázni.
.
Ez a képgaléria üres.